atölye ka resim kursu
atölye ka resim kursu foto
 

Güzel sanatlara hazırlık

Güzel sanatlar liselerinde yetenek sınav notunun % 70i ve TEOG yerleştirme puanının %30u değerlendirmeye alınarak hesaplanır.Sınav şekli, iki yada üç aşamalıdır.

Birinci aşama gözleme dayalı obje kompozisyonu, ikinci aşama olarak hayalden konu yada canlı modelden çizim şeklinde yapılır.Sınavlar, Haziran-Ağustos aylarında gerçekleştirilir.

Üniversiteler için başvuru ve ön kayıt işlemleri, YGS sınavından alınan ham puandan (Eşit ağırlık, sayısal yada sözel) en yüksek olanı ön kayıt için yeterlidir.

Ham puan, orta öğretim başarı puanı ve öğrencinin yetenek sınavından alacağı not sıralamayı belirler.

YGS ham puanı, vakıf üniversiteleri için en az 140, devlet üniversitelerinde ise 180 yada 225 ve üstü olmalıdır.

Vakıf yada devlet üniversitelerinin sınav şekli

Resim sınavı, belirli objelerden oluşan kompozisyon çizimi olarak yada verilen bir konu hakkında hayalden çizim aşamasından oluşur.

Çizim sınav notu ile beraber mülakat ve portfolyo sunumu gerçekleşir.Genel yetenek sınavından sonra bölüm sınavları yapılır.Bu sınavlar üniversitelere göre değişiklik gösterir.

Güzel sanatlar fakülteleri, Mayıs- Ağustos aylarında, ön kayıt ve sınav koşullarını açıklar.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler

Resim, heykel, seramik, grafik, moda tasarım, sahne dekor tasarım, geleneksel türk el sanatları, animasyon, baskı sanatları, görsel sanatlar.

Çalışma programımız

Lise ve üniversite özel yetenek sınavları için hazırlık süresi, 11 aylık kurs programından oluşur.Lise öncesi resim eğitimimiz, orta 1-2-3 öğrencilerine göre düzenlenir.

Güzel sanatlara hazırlık, üniversite programımız ise sanat eğitimi almak isteyen, lise 1-2-3-4 öğrencilerine göre düzenlenmiştir.

Hafta sonu yada hafta içi iki gün olmak üzere gruplar oluşturulur.Sınava girecek öğrenciler, minimum haftada 2 gün derslere katılmak zorundadırlar.

Derslerimiz, konu anlatımlı olarak uygulamalı, imgesel yada kurgusal çalışmalardan oluşur.

Alt sınıflardaki öğrencilerin, resim sanatıyla uğraşma konusundaki yeteneği ve sabrı tarafımızdan tespit edilir.

Ders konularımız

Temel sanat, tasarım ilkeleri, artistik perspektif, imgesel çalışmalar, anatomi çalışmaları, iç ve dış mekan çizimleri, maket çalışmaları, sanat tarihi dersleri.

Ders günleri

Pazartesi ve Çarşamba 10:00-16:30 yada Cumartesi ve Pazar 10:00-16:30

Yaz döneminde yoğun bir program uygulanır.